KAFFESERVIS, 3 delar, sterlingsilver, svenska importstämplar, 1900-tal. Total vikt ca 1115 gr.

Närmast cylindrisk kanna (höjd 21 cm), gräddkanna (höjd 9 cm), sockerskål med lock (höjd 12 cm) handtag och lockknopp av trä. Bladsnittsdekor.

Obetydligt slitage.

Muut tiedot

Enligt uppgift tillverkad av Firma Axel Salmonsem, Köpenhamn.

Lähtöhinta
5 000 SEK