SLAGBORD, "Maria Flap", Bruno Mathsson, Dux.

Björk/masurbjörk. Brännmärkt. Bredd 110 cm, total längd ca 243 cm. Höjd ca 63 cm. Uppfällbara skivor á ca 56 cm.

Bruksslitage. Mindre repor. Ena slaget med skada/lagning i skivytan.

Muut tiedot

"Maria Flap" ritades ursprungligen i denna lägre höjd, 63 cm, för att passa till stolen Eva. Bruno Mathsson ansåg själv att det var det ideala. Senare började man tillverka det i 2 höjder, denna och den "normala" matbords-höjden.

Lähtöhinta
8 000 SEK