FÄLLBORD, 1700-talets senare hälft.

Bemålat trä. Kvadratisk skiva på svarvad, tredelad pelarfot. Ådringsmålat samt dekor i form av bl a landskap med figurscen. Bredd 59, djup 59,5, höjd 72 cm i nedfällt läge.

Bruksslitage, repor, krackeleringar, nötningar. Senare bemålning.

Lähtöhinta
2 000 SEK