SKÅP, allmoge, Jämtland, bär datering 1805.

Blåmålat, märkt KJD. Svängt marmorerat krön. Dörrpar med två bakomliggande hyllplan samt skedhylla. Dörrarna med dekor av blombuketter sammanhållna av rosetter. Kontursågad benställning med utskuret hjärta. Bredd ca 103, djup 38, höjd 160 cm.

Slitage. Trä- och färgbortfall. Märken. Krackelyr. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
18 000 SEK