JARDINJÄR, silver och glas, jugend, svensk kontrollstämpel, tidigt 1900-tal. Silvervikt ca 154 gram.

Oval med med genombruten vegetativ dekor, två uppsvängda handtag, fyra fötter. Konturerad glasinsats med slipad stjärna undertill. Längd 23,5 cm med handtag.

Slitage, obetydliga nagg på glasinsats.

Lähtöhinta
1 500 SEK