USHABTI, fajans, Egypten, sentid 664-331 f Kr.

Blekgrön glasyr. H 11,5 cm

Lagad (limmad vid axlar, figuren i två delar och ihoplimmad). Slitage, nagg.

Alkuperä - Provenienssi

Nils Nessims samling (1916-1974), därefter i arv.

Lähtöhinta
4 500 SEK