SKÅP, Mellan-/Sydeuropa, 1700-tal.

Fanerat i frukträd med intarsiadekor samt antikiserande inläggningar i ben. Uppsbänt krön. Två delat, överdel med ett par skåpsdörrar med låd- och hyllinredning, underdel med tre lådor. Bredd 103, djup 49, höjd ca 185 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage, sprickor, fanerskador samt bortfall. Renoverat och kompletterat. Senare lådinredning. Skador, lösa delar medföljer. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
15 000 SEK