ASSIETTER, 4 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
Polykrom delvis förgylld dekor. Motiv föreställande "Saxifraga decipiens Ehrb. p cespitosa", "Rosa suavifolia Lightd", "Veronica alpina var. corymbosa Horn", "Ranunculus cymbalaria Pursh". Diameter 17 cm.
Bruksslitage.