Alf Wallander

(Ruotsi, 1862-1914)
Alf Wallander
(Ruotsi, 1862-1914)

KRÄFTSERVIS, flintgods, 17 delar, Alf Wallander, Rörstrand, 1900-talets första hälft.

Reliefdekor i form av kräftor. Stor skål, diameter 25 cm. Liten skål, diameter 16 cm. Talllrikar, 12 st, diameter 23 cm, assietter, 3 st, diameter 18 cm.

Nagg, repor, krackelyr i glasyren. Sprickor.

Lähtöhinta
3 000 SEK