KARMSTOLAR samt STOLAR, 2+2, Nyrokoko, 1800-talets slut.
Valnöt. Fast stoppad sits. Rik dekor. Hjultrissor.
Bruksslitage, repor och märken. Fläckar och missfärgning. Svag lukt av cigarettrök. Skador.