Förgylld och bronserad. Flankerande fascesstavar, krön med solfjädersmotiv och palmetter i utskjutande krön. Höjd 140, bredd 68 cm.
Smärre dekorskador, smärre färgbortfall. Ytslitage. Småsprickor. Senare glas.