MATSERVIS, 134 delar, porslin, "Chinese Bouquet", Herend, Ungern, 1900-talets andra hälft.

Handmålad. Blått blomstermönster, guldkant. Kaffekanna med lock, 12 äggkoppar, 14 kaffekoppar på fat (2 extra medföljande fat), 14 mockakoppar på fat, 2 små dubbelskålar, skål på fot, 12 cremekoppar, gräddkanna, sockerskål med lock, såsskål, terrin med lock, 6 närmast ovala uppläggningsfat i olika storlek, 2 närmast kvadratiska skålfat, runt uppläggningsfat med hänklar, 13 förrättstallrikar, 13 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 24 assietter, 3 stora fat möjligen för buljongkoppar medföljer.

Obetydligt bruksslitage. Ett lock till cremekopp lagat.

Lähtöhinta
25 000 SEK