STEKFAT, TALLRIKAR, 2 st samt SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal.

Underglasyr blå dekor med landskap. Stekfatets mått 23 x 29 cm. Två oktogonala djupa tallrikar, diameter 23 cm. Skål, diameter 12 cm.

Slitage. Sprickor och nagg. Skålen lagad.

Lähtöhinta
2 000 SEK