KUKKAPYLVÄITÄ, 2 kpl samankaltaisia, majolikaa ja valurautaa, vuosisadanvaihde 1800/1900.

Korkeus 91,5 cm.

Krakelointia, säröjä, valkoinen maalipinta ja prismat myöhemmät.

Alkuperä - Provenienssi

Annetun tiedon mukaan ko esine on ollut suomalaisen kauppaneuvoksen, Turun Vanu oy:n perustajan Aline ”Vanu-Mamma” Grönbergin (1871- 1950) omistama. Se on peräisin hänen kodistaan Kaarinan Vähä-Rauhanlinnan kartanosta.

Lähtöhinta
300 EUR
Luo tili Bukowskilla
  • Aloita myyminen ja ostaminen
  • Tallenna suosikkiesineitä
  • Tallenna hakuja
Onko sinulla jo asiakastili?