SKÅL PÅ FOT SAMT SALTKAR, silver, empirestil, en otydligt stämplad och troligen Spanien. Tot ca 189 gram.

Rund godronnerad skål med två handtag, uppburen av svan på rund fot, diam 10, höjd 10. Runt saltkar, invändigt förgyllt, på trefot med avslutande tassfötter. Diam 6,8, höjd 6,5 cm.

Slitage, repor. Saltkaret med graverade initialer.

Lähtöhinta
3 000 SEK