SPEGEL, Karl Johan, sannolikt Göteborg, Karl Johan, 1800-talets första del.

Förgylld och bronserad. Flankerande kolonnetter, lunettformat krön med dekor av ymningshetshorn och bevingade medusahuvuden. Fasettslipat kvicksilverfolierat glas. Höjd ca 238 cm.

Slitage. Renoverad och kompletterad. Mindre lagningar, bortfall och skador.

Lähtöhinta
12 000 SEK