BÖCKER, 2 vol. "Physisk Beskrifning öfver Jord-Klotet,..." av Torbern Bergman, Upsala, 1774.

Försättsblad med kopparstick. Utvikbara planscher. Halvfranskt skinnband.

Slitage. Fläckar, mögel/fuktskador på första sidorna. Kraftigt slitage på pärmarna. Ej fullständigt genomgången.

Alkuperä - Provenienssi

Skattmansö herrgård i Uppland.

Lähtöhinta
1 500 SEK