Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

SPEGEL, troligen Johan Petter Holmberg, hallstämplad Stockholm 1831.

Rak form, brutet krön. Dekor av ymnighetshorn och maskaroner. Bronserad. 95 x 46,5cm.

Bruksslitage. Bortskrapad bronsering och färg. Senare glas.

Alkuperä - Provenienssi

Engsö slott, inventarienr 317.

Lähtöhinta
3 000 SEK