Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

SPEGEL, empire, Danmark, 1800-tal.

Bland annat fanerad i mahogny. Välvt krön med solfjäderformation. Höjd ca 147 cm.

Slitage, repor och märken samt nagg. Möjligen senare spegelglas, detta dock gammalt kvicksilverfolierat. Anlupet glas.

Lähtöhinta
2 000 SEK