PARTI PORSLIN, 4 delar, Kina, 1700-tal, 1800-tal samt 1900-tal.

Lockurna, kanna, tallrik, fat. Polykrom blomsterdekor. Kanna med kantondekor av bl a figurscener. Höjd urna samt kanna 25- 23 cm. Diameter tallrik samt fat 23- 21 cm.

Bruksslitage. Några färgbortfall. Fat med mindre nagg. Tallrik med spricka och ett nagg. Kanna med glasyrnagg i pip samt spänningssprickor.

Lähtöhinta
2 000 SEK