Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

TABURETTER, 2 st, snarlika, gustavianska, varav 1 signerad IHS (Johan Hammarström).

Målade. Skuren dekor av bl a fleuroner. Överkragade, kannelerade ben. Fast stoppad sits.

Senare målning. Repor och märken. En taburett med förstärkningar. Klädsel med hårt slitage.

Lähtöhinta
5 000 SEK