SKÅL, porslin Kina, Ming (1366-1644).

Underglasyr blå dekor med stiliserat bladverk. Höjd 7 cm. Diameter 14,5 cm.

Glasyrdefekt. Glasyrnagg. Tillverkningsdefekt. Fotnagg. Slitage.

Lähtöhinta
2 000 SEK