FÅTÖLJER, ett par, ur serien "Ørestad", Erik Ole Jørgensen, Dux, 1960-tal.

Svart klädsel. Eloxiderat aluminiumunderrede.

"Ørestad"-serien tillhörde Dux mer exklusiva produktion och kollektionen ingick inte i Bra Bohag-sortimentet.

Bruksslitage, delvis något torkad stoppning.

Näyttelyt

"Ørestad"-serien premiärvisad på möbelmässan i Fredericia, 1961. Året efter visades delar av kollektionen på Svenska Möbelmässan.

Muut tiedot

Högryggad variant avbildad på http://www.erik-ole-jorgensen-design.dk/dux_moebler.html (20140508).

Lähtöhinta
6 000 SEK