KISTA, allmoge, 1700-talets andra hälft.

Målad. Välvt lock. Beslag och handtag av smide. Invändig datering Anno 1778 MPD. Längd 81. Bredd 64. Höjd 56 cm. Nyckel finns.

Senare målning. Omarbetad invändigt. Repor och märken. Torrsprickor. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
2 000 SEK