STOLAR, ett par, senbarock, 1700-tal.
Fanerad, intarsiadekor. Rygg med balusterbricka, dekor av blomsterurna. Stoppad sits, klädd med präglat läder.
Bruksslitage. Fanerskador. Klädsel med omfattande skador. Renoverade och kompletterade.