BÄGARE, silver, ej stämplad, sannolikt 1700-tal. Vikt ca 175 gram.

Trumpetform. Vegetativ dekor. Höjd ca 16 cm.

Slitage, repor och märken/bucklor. Flertalet lagningar, bland annat senare botten. Missfärgning. Minnesgravyr.

Lähtöhinta
3 000 SEK