SKÅP, allmoge, Jämtland, 1800-talets början.

Målad blomsterdekor. Upphöjt krön. Överdel med dörrpar, bakomliggande hyllinredning och skedhylla. Underdel med tre lådor. Bredd 120, djup 60, höjd 203 cm. Nyckel finns.

Senare bemålning. Smärre färgbortfall. Repor och nötmärken. Enstaka mindre sprickor. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
10 000 SEK