Rokoko

(Ruotsi)
Rokoko
(Ruotsi)

DAMARBETSBORD, rokoko, 1700-tal.

Fanerad med rutlagd valnöt. Uppsats med löstagbart skrin, lock med bakomliggande lådfack. Sex lådor. Beslag av mässing. Baksidan med nedfällbar lucka. Gavlar med bärhandtag. Fotavslutningar med hjultrissor. Längd 97. Bredd 54. Höjd 92 cm. Nyckel finns.

Lösa listbitar, delar medföljer. Fanerskador. Torrsprickor. Nyckel saknas till lådor. Nedfällbar lucka låst. Repor och märken. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
20 000 SEK