SABEL, Eskilstuna, m/1807 för kavalleriet.

Fäste av trä. Balja av stål med två koppelringar. Klinga märkt med krönt E (Eskilstuna), IA Dinger (klingsmedsmästare Johan Isac Dinger), C.F.K samt Moberg (slipare).

Hårt bruksslitage. Skador. Rost. Klinga med flertal hack.

Lähtöhinta
1 500 SEK