BOKSSKÅP, 1800-talets andra hälft.

Fanerat med valnöt. Dekor av pilastrar. Överdel med glasat dörrpar samt bakomliggande hyllplan. Underdel med en låda samt dörrpar med bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 84. Djup 46. Höjd 209 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor och märken. Någon torrspricka. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
5 000 SEK