LJUSKRONA, oskariansk, 1800-talets andra hälft. Höjd ca 113 cm.

Stomme av mässing. Behängd med olikslipade prismor. För 15 ljus (6 ljuspunkter). Diameter ca 60 cm.

Ej funktionstestad. Någon prisma kan saknas. Repor och märken.

Lähtöhinta
8 000 SEK