Meissen

(Saksa, 1710-)
Meissen
(Saksa, 1710-)

SKÅLFAT samt SÅSSNIPA, porslin, Meissen, 1900-tal.

Vit porslin med blått lökmönster. Skål diameter 22 cm, såssnipa, höjd 17 cm.

Repor. Såssnipa tredje sortering.

Lähtöhinta
1 500 SEK