SPEGEL, signerad ACS för Anders Carlsson, otydligt hallstämplad, Norrköping, gustaviansk, 1700-talets slut.

Anders Carlsson, verksam 1772-1801. Rektangulär form. Krondekor av rosettupphängt draperi med tofsar. Höjd 104 cm. Kvicksilverfolierat tudelat glas. Bronserad.

Renoverad och kompletterad. Senare bronsering. Bortfall och mindre skador.

Lähtöhinta
6 000 SEK