Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

BÄGARE, silver, Johan Grubb, verksam 1725-56(58) i Hudiksvall. Vikt ca 382 gram.

Konande med förgylld mynningskant samt godronnerad fotring, svisselerad bladdekor, invändigt förgylld. Höjd 16,5 cm.

Slitage, repor, bucklor, möjligen är svisselerade dekoren senare tillkommen. Graverade initialer.

Lähtöhinta
6 000 SEK