TAKLAMPA, "Pia", Tore Ahlsén, Gärsnäs, 1900-talets andra hälft. Höjd ca 80 cm.

Klotformad stålstomme. Klädd med vitt tyg. Skaft i mässing. Diameter ca 55 cm.

Slitage. Fläckar. Möjligen senare tyg. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
2 000 SEK