TEKANNA MED FAT, silver, Daniel Smith & Robert Sharp, London, 1784. Total vikt 609 g.

Tekanna i oval form med trähandtag. Fat med fötter i form av claw-and-ball. Graverad dekor av bla enhörningshuvud. Längd 26 cm.

Bruksslitage, mindre anlöpningar, bucklor. Handtag med smärre sprickor och fläckar.

Lähtöhinta
2 000 SEK