Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

SPEGEL med KONSOLBORD, empire, 1800-talets början.

Förgylld och bronserad. Spegel med rak form, dekor av sprialvridna kolonetter, lyra. Mått 166 x 76cm. Konsolbord med marmorskiva, fot med marmorering. Sittande grip bär upp skiva. Mått bredd 78, djup 38, höjd 88cm.

Bruksslitage. Maskstungna. Sprickor. Bortfallen förgyllning/bronsering, med anlöpningar. Anlupet glas. Lagningar. Naggad skiva.

Lähtöhinta
16 000 SEK