Nystilar

Nystilar

SKÅP, nyrenässans, omkring 1900.

Rak form. Över- och underdel med dörrpar, varav de övre glasade. Bakomliggande hyllplan. Rik dekor, av bland annat profilerat listkrön. Längd ca 116, djup ca 47, höjd ca 213 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor och märken, mindre stötmärken. Senare bemålning samt förstärkningar vid listkrön. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
4 500 SEK