Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, Empire, 1800-talets första hälft.

Förgyllt. Spegel med lunettform med lyra i krönet, höjd 180, bredd ca 82 cm, bord med imitationsbemålad skiva, ymninghetshorn, svärtad bottenplatta. Längd 106, djup 53, höjd ca 78 cm.

Bortfall, sprickor, ställvis hårt slitage, renoverad med senare glas.

Alkuperä - Provenienssi

Ärvts inom samma familj sedan de inköptes 1827 och har stått på prästgårdar i Småland.

Lähtöhinta
15 000 SEK