SOPPSLEVAR, 2 stycken, silver och trä, Sverige, 1700-tal.

Slev med blomsterdekor, svärtat svarvat grepp av Magnus Lindgren Karlskrona 1793. Längd 33 cm. Mindre slev med två pipar och vridet skaft av Melchior Faust Göteborg troligen 1780. Längd 35 cm.

Slitage. Den från Karlskrona med gåvogravyr.

Lähtöhinta
2 000 SEK