Bemålat järn. Stolar från Grytgöl med genombruten rygg och klädda sitsar. Bord med pelarfot. Bordets diameter 56 cm, höjd 74 cm.
Hårt bruksslitage. Fläckar. Bord med skador, sprickor och bortfall. Färgbortfall och rost. Senare bemålning och klädsel.