SABEL, ca 1860 för officer, Flottan.

Fäste av förgylld mässing, kavel med fiskskinn. Nedfällbar parerplåt. Eneggad klinga med klack. Balja av läder med mässingsbeslag. Portepé. Total längd ca 95 cm.

Slitage. Några repor och fläckar.

Lähtöhinta
3 000 SEK