TEATERSTOLAR, Malmö Opera (tidigare Malmö Stadsteater), 1940-tal.

Bok. Två hopmonterade fällstolar med individuellt mönster. Klädda i det sk. ”Teatertygen”, designat av arkitekt David Helldén som var en av de verksamma arkitekterna för Malmö Stadsteater. Det fanns 4 variationer av mönstret: "tragedi", "komedi", "opera" och "balett". Höjd, 85, längd 123, djup 50 cm.

Slitage. Smärre skador. Smärre rost.

Alkuperä - Provenienssi

Malmö Opera (tidigare Malmö Stadsteater respektive Malmö Opera och Musikteater)

Muut tiedot

Två av originalstolarna vilka byttes ut under renoveringen av teatern 1986-87.

Lähtöhinta
4 000 SEK