Rektangulär form, underede med kopplad profilerad tvärslå och balusterben. Total bredd 87, längd 208, höjd 79 (skivans totala tjocklek ca 10). Underredets höjd till sarg 55.
Underredets kryss saknar någon del i mitten. Skivan med lagning i ett hörn samt äldre naggar. Sedvanligt bruksslitage.