MYNTSAMLING, 6 album, mest koppar och silvermynt, Sverige 1600-2000-tal. Silvervikten tot ca 3600 gram.

Med många 1 och 2 kronor, flera jubileumsmynt, 1 Riksdaler Gustaf III, 1780, 2 st 1/24 Riksdaler Gustaf III, 1777-78, 1/12 Riksdaler Gustaf III, 1777. Några exemplar av Myntboken, Tonkin, medföljer liksom olika mest svenska sedlar.

Slitage, samlingen ej helt genomgången och säljes i befintligt skick.

Lähtöhinta
4 000 SEK