Pehr Zethelius

(1740-1810)
Pehr Zethelius
(1740-1810)

BORDSURTOUT, silver, Pehr Zethelius, Stockholm 1796. Vikt ca 883 gram.

Oval form med uppsvängda räfflade hänklar. Fyra genombrutna hållare för glasflaskor med silverlock. På fyra tassfötter. Höjd 23. Längd 28 cm.

En glasflaska med bottennagg. Monogram i botten. Smärre slitage.

Lähtöhinta
15 000 SEK