SOFFA, nyrokoko, Myrstedt & Sterns, Stockholm, omkring 1900.
Fanerade i valnöt. Med fast stoppad sits Rik dekor av rocailleformationer. Etikettmärkt. Längd ca 142 cm.
Smärre slitage, repor och märken/mindre stötmärken.