BORD, barock, 1700-tal.
Ek. Balusterformade ben. Sarglåda. Oval skiva. Längd 175. Bredd 92. Höjd 77 cm.
Troligen ej ursprunglig låda. Maskstungen skiva. Repor och märken. Slitage.