STRÖARE, silver, Samuel Lundal, Gävle, 1769. Totalvikt ca 55 gram.

Med svarvat handtag i trä. Genombruten dekor av stiliserat bladverk. Längd ca 21 cm.

Bruksslitage, repor och märken/bucklor. Mindre färgfläckar. Handtag med enstaka mindre avslag. Gravyr.

Lähtöhinta
1 200 SEK