KANAPÉ, nyrokoko, 1800-talets slut.
Klädd i blå schagg, med fransar, djupstoppad. Uppsvängd rygg. Längd 170, bredd 81, höjd 76 cm.
Fläckar, ställvis slitage, lagningar.